U fascinantnoj kratkoj priči „Vavilonska biblioteka“, briljantni pisac i intelektualac, Horhe Luis Borhes, opisao je ultimativnu biblioteku za biliofile: biblioteku od milion šestougaonih prostorija sa beskonačnim redovima polica ispunjenih knjigama od kojih nijedna nije ista. Nasuprot beskrajnoj Vavilonskoj biblioteci, BiblioTech, javna biblioteka otvorena 2014. godine u San Antoniju u Teksasu, ograničenog je prostora a paradoksalno ne sadrži nijednu štampanu knjigu. Dobro ste čuli – u njoj nema knjiga. U biblioteci nema polica, štendera sa knjigama (koji škripe dok ih okrećete), gomila knjiga poređanih na drvenim stolovima, niti pogrbljenih ljudi na stolicama zadubljenih u čitanje. Dobrodošli u izum 21. veka: potpuno digitalnu biblioteku. BiblioTech ima čast da bude prva bezknjižna biblioteka (da, to je nažalost novi izraz) u SAD. (Prva u potpunosti digitalna biblioteka je zapravo bila Tuson-Prima u Arizoni otvorena 2002. godine ali posle revolta ljubitelja knjiga, članovi osoblja su ubacili i toliko voljene štampane knjige, tako da je izgubila pravo da se takvom smatra.)
Foto: Adrianna Chavez
Na prvi pogled, BiblioTech više podseća na prodavnicu računara nego na uobičajenu biblioteku. Potrebno je neko vreme da se ljubitelj knjiga oporavi od početnog šoka –„Šta je ovo koji đavo? Gde su proklete knjige?“ Za razliku od Borhesove prostrane biblioteke, BiblioTech je mali prostor, ima svega 370 kvadratnih metara. U tom malom prostoru, biblioteka sadrži katalog sa 10.000 elektronskih knjiga i 20 ajpeda, 48 računara i 500 elektronskih čitača knjiga. Članovi biblioteke mogu na jednom čitaču pogledati do 5 knjiga po poseti.
Pravljenje potpuno digitalne biblioteke je izuzetno unosno. Pošto podovi ne moraju biti konstruisani tako da izdrže ogromnu težinu knjiga, cena izgradnje je drastično niža od one za uobičajene biblioteke koje sadrže štampane knjige. Izgradnja biblioteke BiblioTech koštala je 2,3 miliona dolara dok je za neku omanju tradicionalnu biblioteku potrebno između 3 i 4 miliona, a peko 100 miliona za neku veliku gradsku biblioteku. Zanimljivo je da se to ne odražava na korisnike: biblioteka naplaćuje isti iznos kao prilikom iznajmljivanja fizičkih knjiga. Ovakva ekonomija ima uticaja na biblioteke širom sveta. U jednom intervjuu, Sara Hoton koja rukovodi javnom bibliotekom u kalifornijskom gradu San Rafael, predvidela je da će 10 do 20 procenata biblioteka u narednih 10 godina slediti primer BiblioTech –a. Hoton je prognozirala iščeznuće biblioteka sa štampanim knjigama u narednih 100 godina. A to nije kraj loših vesti: više miliona knjiga će biti uništene tokom tog procesa – kakav užasan gubitak. Da parafraziramo dobro poznatu afričku izreku: „Kada biblioteka umre, civilizacija će izgoreti do temelja“.
I eto, dragi čitaoci: biblioteka bez knjiga. U zavisnosti od vašeg viđenja, to je ili ostvarenje sna, ili, kako bi bibliotekar iz Vavilonske biblioteke gledao na to – užasavajući košmar.
Pogledajte i video:
Izvor: atkinsbookshelf.blog
Prevod: Vladimir Martinović